استفاده از داده کاوی در روانشناسی

استفاده از داده کاوی در روانشناسی

آکادمی داده

۱۳۹۶/۰۷/۲۴


  • 720 بازدید

علوم روانشناسی یکی از علوم پرطرفدار در حوزه علوم انسانی است. روان شناسی علمی است که رفتار و فرآیندهای ذهنی موجودات زنده بخصوص انسان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. روان شناسی علم گسترده ای است که شاخه های متنوعی مانند روان شناسی رفتاری، شناختی، فرهنگی، فردی، رشد، تکاملی، مثبت گرا، اجتماعی و کاربردهای گسترده ای دارد.
این گستردگی علم روان شناسی باعث تولید داده های فراوانی در این حوزه شده است. این داده های خام می تواند برای داده کاوی فرصت مهمی باشد، تا با استفاده از  ابزارهای داده کاوی از آنها دانشی تولید شود تا روان کاوان بتوانند به نتایج کامل تری برای درمان بیماران برسند.
پیش بینی رفتارهای بشری بر اساس داده های رفتاری او قابل انجام است و حوزه مطالعاتی گسترده ای با نام پیش بینی رفتار ایجاد شده است. در این حوزه با تحلیل رفتارهای گذشته یک فرد درباره رفتارهای آتی او قضاوت و پیش بینی می شود.برای مثال با تحلیل توییت های یک فرد در شبکه اجتماعی توییتر می توان درباره شرایط روحی او قضاوت کرد.  یک فرد دارای افسردگی شدید ، اقدام به تولید توییت هایی می کند که دارای نشانه هایی از این افسردگی است. در سال های اخیر تحقیقات بسیاری برای پیش بینی خودکشی از طریق پستهای شبکه های اجتماعی انجام شده است که یکی از کاربردهای مهم داده کاوی در روان شناسی است. 
کاربردهای داده کاوی در روانشناسی دارای فرصت های بسیار برای محققین است. به دلیل گستردگی علم روانشناسی می توان تصور کرد که کاربرد داده کاوی نیز می تواند گسترده باشد. به خصوص با آمدن شبکه های اجتماعی و استفاده گسترده از آن، داده کاوی اطلاعات تولید شده در شبکه های اجتماعی نیز مورد توجه بوده است. به طور مثال پیش بینی شخصیت یک فرد. آیا می توان با رصد تولیدات محتوایی یک فرد در شبکه های اجتماعی درباره شخصیت او قضاوت کرد؟ بر اساس تحقیقات انجام شده پاسخ این سوال آری است. هر تیپ شخصیتی رفتار متمایزی در شبکه های اجتماعی از خود نشان می دهند. و این موضوع باعث شده است تحقیقات بسیاری در حوزه داده کاوی برای پیش بینی شخصیت افراد انجام شود. این حوزه مطالعاتی در واقع تحقیقات مشترکی است که توسط محققین داده کاوی و روانشناسی به صورت مشتریک انجام می شود. 
برای تحلیل داده ها و استفاده از الگوریتم های داده کاوی برای این کار نیاز به محققین داده کاوی است. در کنار آن برای تحلیل و بررسی نتایج به دست آمده نیز روانشناسان و محققین حوزه روان شناسی می بایست حضور داشته باشند. اغلب تحقیقات این حوزه مطالعاتی توسط تیمی از هر دو گروه انجام شده است. 
علاوه بر شخصیت با استفاده از بررسی داده های شبکه های اجتماعی می توان در مورد علاقه مندی های افراد نیز قضاوت کرد. به طور مثال شخصی که از 3200 اخیر اون بیش از دو هزار توییت در مورد مسائل سیاسی روز است به راحتی می توان درباره علاقه مندی های سیاسی او صحبت کرد. امروزه بسیاری از تحقیقات روانشناسی با استفاده از داده کاوی بر پایه اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی انجام می پذیرد. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.