انواع نظرکاوی(عقیده کاوی) کدامند؟

انواع نظرکاوی(عقیده کاوی) کدامند؟

آکادمی داده

۱۳۹۶/۰۷/۱۳


  • 798 بازدید

به‌طورکلی نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در دو نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شود در نوع اول که به طبقه‌بندی سابجکتیو[1] معروف است نظرات بین دو گروه مثبت و منفی تقسیم می‌شود. در این نوع نظرکاوی، همان‌طور که در شکل 2-5 مشاهده می‌شود، هدف پیدا کردن جملات مثبت و منفی و طبقه‌بندی آن‌ها است.

شکل 1 نظرکاوی سابجکتیو

    در این نوع نظرکاوی جملاتی که دارای احساس نیستند بررسی نمی‌شوند و فقط کار طبقه‌بندی بر روی جملات مثبت و منفی انجام می‌شود. به‌طور مثال: امروز همه تو شرکت عالی بودند. یک جمله مثبت است. و یا جمله: اوضاع مالی شرکت خیلی افتضاحه! یک جمله منفی است. در طبقه‌بندی سابجکتیو روش ارائه‌شده به دنبال طبقه‌بندی صحیح این جملات است.

    در کنار این نوع دیگری از نظرکاوی وجود دارد که به طبقه‌بندی آبجکتیو[2] معروف است. در این نوع نظرکاوی هدف طبقه‌بندی جملات خنثی از جملات دارای احساس مثبت و یا منفی است. این موضوع در شکل 2-6  نمایان است.

شکل 2 نظرکاوی آبجکتیو

    در این نوع نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات)، نظرات به دو گروه جملات بااحساس و بی‌احساس طبقه‌بندی می‌شوند. به‌طور مثال : امروز همه تو شرکت عالی بودند. یک جمله مثبت است. و یا جمله: اوضاع مالی شرکت خیلی افتضاحه! یک جمله منفی است. و یا جمله: من دارم برای همکاران چای می‌ریزم، یک جمله خنثی است. در نظرکاوی آبجکتیو به دنبال شناسایی جمله خنثی از جملات بااحساس خواهیم بود. البته در برخی پژوهش‌ها جملات خبری نیز به‌عنوان جملات خنثی طبقه‌بندی‌شده در برخی دیگر نیز جملات خبری در گروه جدایی بررسی‌شده است. مثلاً جمله: فردا در شرکت جلسه مهمی برگزار می‌شود. یک جمله خبری است.

    ذکر این نکته ضروری است که این تقسیم‌بندی نسبتاً کهنه است و در تحقیقات جدید کمتر این نوع تقسیم‌بندی لحاظ می‌شود و در تحقیقات جدید محققین سعی می‌کنند روشی ارائه کنند که توانایی طبقه‌بندی هر سه گروه جملات و اسناد را داشته باشد. درگذشته بیشتر کارهای انجام‌شده برای نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) به این دو گروه متمرکزشده بود.

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه نظر کاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است. 

 

[1]Subjective Classification

[2]Objective Classification