تفاوت تحلیل گر و عالم داده

تفاوت تحلیل گر و عالم داده

آکادمی داده

۱۳۹۶/۰۷/۰۴


  • 636 بازدید

عالم داده کسی است که دانش کافی درباره علوم کامپیوتر، علوم آماری، مدیریت تجاری، مهندسی نرم افزا، دامنه های تخصصی و علوم جدید آماری داشته باشد. عالم داده به دنبال ایجاد سیستم یا معماری برای تحلیل، پردازش داده است. اما تحلیل گر داده شاید یک نقش ساده و پیش پا افتاده باشد یعنی کسی که به جای تحلیل یا پردازش، بر اساس داده ها یک تحلیل ساده انجام می دهد. در واقع نقش تحلیل گرداده بسیار ساده تر و پیش پا افتاده تر از تحلیل گر داده است. عالم داده بر اساس الگوی پیداشده در داده به دنبال ایجاد سیستم یا معماری برای تحلیل پردازش و انجام اتوماتیک است.

یک آمارگر و عالم داده در موارد بسیاری ممکن است دارای تخصص های مشترکی باشند. هر دو نسبت به علوم آماری و الگوریتم های ماشین یادگیری آشنایی دارند. اما تفاوت اصلی در عدم تخصص آمارگر نسبت به داده های کلان و چالش های آن است. ولی عالم داده باید دانش کافی برای کار با ترابایت داده را داشته باشد. در کنار این مسئله، آمارگر باید نسبت به جزئیات ریاضی روش های آماری مثل ماتریکس معکوس، .... دانش کافی داشته باشد. ولی این موضوع برای عالم داده صادق نیست زیرا عالم داده برای استفاده از این روش ها از نرم افزارها استفاده می کند و نسبت به طریقه اجرا و جزییات ریاضی آن ها دانش کافی ندارد. همانطور که یک برنامه نویس نسبت به زبان اسمبلی و کدهای آن نا آشنا است و مشکلی از این منظر پیش نمی آید. در حقیقت عالم داده در کنار دانش آماری باید درباره داده های مدرن، عظیم، جریان های عظیم داده ای و داده های ساخت نیافته متبحر باشد.

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.