مقایسه کاربردی امنیت داده و حفظ حریم خصوصی در داده کاوی

مقایسه کاربردی امنیت داده و حفظ حریم خصوصی در داده کاوی

آکادمی داده

۱۳۹۷/۰۵/۲۴


  • 109 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

بسیاری از الگوریتم های موجود در روش محاسبات چند طرفه امن مانند تکنیک های رمزنگاری و اشتراک سری، سنکرون می باشند و نیاز به ارتباطات زیاد و چند مرحله ای بین شرکت کنندگان دارند و همچنین بسیاری مقیاس پذیر نبوده و افزایش تعداد شرکت کنندگان و به دنبال آن افزایش پایگاه های داده تاثیر سوء بر روند این الگوریتم ها دارد. با توجه به آنکه روش های مبتنی بر آشفته سازی اطلاعات نسبت به روش های مبتنی بر محاسبات امن، از امنیت و دقت پایین تر و در عوض از مرتبه زمانی و سربار ارتباطی کمتری نیز برخوردارند، باید سعی بر آن باشد الگوریتم هایی ارائه شوند که در عین دقت بالای نتایج، حریم شخصی را به خوبی حفظ کنند و میزان ارتباطات و سربار ارتباطی آن ها نیز پایین باشد و در حقیقت یک تعامل کارساز بین این فاکتور ها برقرار شود .
 از آنجاییکه تا کنون هیچ معیار و استانداردی برای میزان حریم شخصی ارائه نشده است بهترین فاکتور و معیار بر اساس نظر صاحبان داده ها و بر اساس موضوع مشارکت می باشد. استفاده از تکنیک های یاد شده در این مقاله، و با به کار گیری رویکرد های ترکیبی، بهبود قابل توجهی در حفظ حریم خصوصی خواهیم داشت. چرا که با توسعه اینترنت و افزایش سرعت سیستم های کامپیوتری و افزایش حجم داده ها در پایگاه های داده، تامین امنیت اطلاعات امری مهم است.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.